Новини та статті

27.02.2023

Перліт: основні властивості та сфери застосування

Перліт – один з найуніверсальніших і найефективніших природних мінералів. Це натуральний матеріал вулканічного походження, який містить 70-75% двоокису кремнію SiO2 і 2-5% води Н2 0. Основні місця видобутку цього мінералу розташовуються поряд із погаслими вулканами: більшу частину перліту добувають на території США та Греції.

Сокорро, Нью-Мексико
Сокорро, Нью-Мексико – одне з найбільших родовищ перліту у світі

У природному вигляді його практично не застосовують, свої унікальні властивості перліт отримує саме під час термічної обробки. У процесі нагрівання перлітова порода розширюється та утворюються легкі гранули: у вигляді щебеню різної фракції, піску або порошку (фільтроперліт). Отримана високоефективна тепло- та звукоізоляційна пориста сировина відрізняється високими сорбційними властивостями, вогнестійкістю та хімічною пасивністю. Завдяки своїм особливим характеристикам він широко використовується у різних сферах: сільському господарстві, будівельній галузі, металургії, медицині, енергетиці тощо.

    Основні властивості спученого перліту:

  • низька насипна густина;
  • висока повітряна пористість (70-90%) та легкість;
  • термостійкість (клас вогнестійкості А1);
  • стійкість до вологи, гниття та шкідників;
  • високі показники шумо- та теплоізоляції;
  • гігроскопічний матеріал: має підвищену водонепроникність;
  • довговічність: перліт протягом тривалого часу не втрачає своїх властивостей і не зазнає руйнування;
  • екологічно чистий матеріал: нетоксичний і не викликає алергії, немає проблем у переробці та утилізації.
Перліт

Сфери застосування перліту

  • Будівельна сфера (2/3 від усього об’єму використання)
  • Класичним застосуванням перліту є заповнення порожнин стелі та даху: сипкі гранули використовуються для теплоізоляції, звукоізоляції та регулювання висоти. Наприклад, використання перліту в порівнянні з поширеним керамзитом дозволяє зменшити товщину теплоізоляційного шару в кілька разів.
    Перліт також використовують як заповнювач і добавку в штукатурки, гіпсову основу, розчин або стяжку, істотно покращуючи їхні характеристики. Для порівняння: шар теплої штукатурки з перлітовим складником товщиною 3 см за теплоізоляцією відповідає 15 см цегляної кладки. Також завдяки таким властивостям як негорючість та вогнестійкість матеріалу (переносить температуру до 1260 оС) є можливість створювати спеціальні вогнестійкі штукатурки. Також доведено, що при монтажі теплої підлоги із застосуванням перлітового наповнювача економія складає до 30% теплоносія при висоті стелі до 3 м: і чим вища стеля, тим менше витрат на опалення.

    Теплоізоляційні вироби

    На основі перліту виготовляються численні теплоізоляційні вироби: перлітові ізоляційні панелі, блоки та цегла для кладки стін.

  • Сільське господарство та садівництво
  • При додаванні в ґрунт перліт оказує позитивний вплив на ґрунт, захищаючи від надмірного ущільнення й тим самим покращує повітропроникність, запобігає заболоченню. Перліт служить для рівномірного розподілення кореневої структури навколо рослинного матеріалу. Захищає коріння від заморозків та перегріву. Проте перліт також зарекомендував себе в якості субстрату для вирощування рослин без ґрунту. Перліт містить корисні мікроелементи, необхідні для життєдіяльності рослин та тварин.

  • Перлітний допоміжний фільтр для хімічної, фармацевтичної та харчової промисловості.
  • Перліт – найпоширеніший допоміжний фільтруючий матеріал, який відповідає всім вимогам. Порівняно з іншими фільтруючими матеріалами він відрізняється екологічною безпекою та безпекою для здоров’я: фільтруючий перліт має нейтральне значення рН від 6,5 до 7,5, хімічно неактивний, дуже стабільний і практично нерозчинний. Крім того, він характеризується нейтральністю смаку, аромату та кольору. Фільтруючий перліт використовується в різних галузях, таких як хімічна, фармацевтична та харчова промисловість, наприклад, це найбільш поширений фільтруючий матеріал при освітленні концентрату яблучного соку та при пивоварінні, при виробництві рослинної олії та різних безалкогольних напоїв. Також завдяки основним властивостям перліт використовується при очищенні стічних вод, фільтрації хімічних та фармацевтичних продуктів.

  • Ізоляція морозильної камери перлітом
  • За рахунок унікальних характеристик застосування матеріалу практикують в якості матеріалу для ізоляції ємностей, в яких можуть зберігатися або транспортуватися надзвичайно холодні гази в рідкому стані. Наприклад, перлітова сировина використовується в судноплавстві для ізоляції резервуарів при будівництві танкерів для зрідженого газу та в холодильній техніці в якості наповнювача холодильних камер на повітророзподільних установках.

  • Перліт у металургії
  • Перліт використовується при литті чавуну та сталі для ізоляції поверхні розплаву в ківшах. Спучений перліт діаметром до 5 мм кидають у плавильну ванну у паперових або поліпропіленових мішках. При контакті з розплавленим металом мішок лопається та згоряє, а спучений перліт розсипається по розплавленому металу. Ізолюючий шар, що утворився, перешкоджає швидкому охолодженню розплавленого металу, а також покращує його якість.

    Перліт

    Висновок

    Поширення використання перліту визначено його унікальними властивостями та характеристиками, які дозволяють йому складати високу конкуренцію іншим подібним матеріалам. Перліт — це екологічно чиста сировина, яка використовується не лише в будівельній сфері та сільському господарстві, а й у ландшафтному дизайні, а також у косметології.